Bežkárske trate v okolí Podbanského

Bežkárske trate v okolí Podbanského

Prinášame vám tipy na rôzne bežkárske trasy v okolí, ktoré si môžete užiť počas dovolenky u nás. 

Máte už dosť klasického lyžovania? Ak hľadáte perfektnú zimnú aktivitu, bežkovanie je jednou z najobľúbenejších zimných aktivít, ktoré si môžete v okolí nášho rezortu počas dovolenky užiť.

Uprostred zasnežených a malebných zimných lesov a úchvatných výhľadov na tatranské štíty je beh na lyžiach skvelým spôsobom, ako sa spojiť s prírodou. Či už máte chuť precvičiť si celé telo alebo sa vydať na pohodovú trasu s priateľmi a rodinou, okolie vám ponúka rôzne varianty a obtiažnosti.

Kam sa vydáte? Množstvo kilometrov zasnežených lúk či lesov a tiež vyše 70 km upravených bežkárskych tratí. Ich podmienky závisia od prírodného snehu.

Takmer všetky trasy sú sprístupnené bezplatne alebo môžete poskytnúť dobrovoľný príspevok.

Popis obrázka

 Z Liptovskej Kokavy na Podbanské
Popis obrázka

Náročnosť: 2 - ľahká

Dĺžka trasy: 9.8 km

Stúpanie: 170 m

Klesanie: 172 m

Trvanie: 2 hod.

Najnižší bod: 790 m

Najvyšší bod: 956 m

Vyskúšajte nenáročnú trasu Liptovská Kokava – Podbanské. Trasa má upravovanú dĺžku 9 km a je vhodná aj pre začiatočníkov alebo rodiny s deťmi. Do Liptovskej Kokavy sa viete dostať za 10 minút autom. Za Skanzenom liptovskej dediny v Pribyline a odbočení doprava prejdete cez most. Po pár metroch odbočíte vľavo a ma voľnej ploche môžete  odstaviť auto. Liptovská Kokava má aj korčuliarsky okruh.

 

 

Podbanské- Kmeťov vodopád

Dĺžka trasy: 8 km

Trasa: Podbanské - Kmeťov vodopád Podbanské - žltou po rázc. Kôprovej a Tichej Doliny, zelenou na rázc. Pod Grúnikom, modrou ku Kmeťovmu vodopádu (8 km)  

Najnižší bod:  Podbanské- centrálne parkovisko, 930 m n. m.

Najvyšší bod: Kmeťov vodopád, 1265 m n.m.

Trasa: Podbanské – horáreň Tichá – rázcestie pod Grúnikom – Kôprová dolina – Kmeťov vodopád a rovnakou trasou naspäť k parkovisku

 

Na východiskový bod našej cesty, centrálne parkovisko Podbanské sa môžeme dostať týmito dvomi spôsobmi: pohodlne sa odvezieme autom alebo sa vopred zahrejeme nenáročnou 10-minutovou prechádzkou priamo z rezortu pri jazere Podbanské (pešo približne 850m). Víta nás krásna príroda uprostred lesa, prejdeme cez drevený most ponad divokú rieku Belá. Už po pár metroch cesty sa nám naskytnú nádherné výhľady na ikonický vrch Kriváň, ktorý nás sprevádza až ku horárni, kde sa cesta rozdeľuje.

Žltou trasou sa dostanete po rázcestie Kôprovej a Tichej doliny, zelenou trasou prídete na rázcestie Pod Grúnikom a modrá trasa vás dovedie až ku Kmeťovmu vodopádu.

Kmeťov vodopád je so svojimi 80 metrami najvyšším vodopádom na Slovensku. Kochať sa na neho môžeme z dreveného mostíku alebo pokračujeme ďalej po vyznačenom chodníku, pár metrov strmo hore. Dostaneme sa na vyhliadku, približne do polovice výšky vodopádu.

 

Z obce Pribylina do ústia Úzkej doliny

 
Bootstrap Themes

Náročnosť: 2 - ľahká

Dĺžka trasy: 3.5 km

Stúpanie: 119 m

Klesanie: 2 m

Trvanie: 0.75 hod.

Najnižší bod: 778 m

Najvyšší bod: 894 m

Nenáročná trasa s dĺžkou 3,5 km je vhodná aj pre začiatočníkov či rodiny s deťmi. Táto bežkárska trasa je spojnicou Úzkej doliny a obce Pribylina a jej prechod vám zaberie necelú hodinu. Zaparkovať auto môžete na vyhradených miestach priamo v dedine, pri skanzene alebo na parkovisku pod Račkovou dolinou.

 
 

Štrbské pleso- areál bežečného lyžovania

Areál bežeckého lyžovania na Štrbskom plese ponúka ponúka nezabudnuteľný zážitok z bežeckého lyžovania. Prístup k špičkovo upravovaným bežeckým lyžiarskym tratiam, ktoré sú vhodné pre lyžiarov všetkých vekových kategórií a úrovní zručnosti. V areáli sa nachádza 8 bežeckých okruhov (od 1,4 km do 5 km).

Prevádzková doba pre verejnosť je od 9:00 do 18:00 hod. (vrátane večerného bežkovania). Po tejto hodine prosím nevstupujte na trate, prebieha ich úprava. Na úkor kvality je tento areál spoplatnený malou sumou vo výške 5,00€ za vstup pre dospelého. Pre tých, ktorí nechcú platiť, sú v Tatrách dostupné aj iné trate, ktoré sú však odkázané na prírodný sneh. 

Zaujímajú vás aj iné zimné dobrodružstvá v okolí? 

Na Podbanskom máte na výber z množstva aktivít: bežkovanie, skialpinizmus, zimná turistika... Prečítajte si o nich na našom blogu- Zimné aktivity TU.