Užite si e-bike pod Kriváňom

Užite si e-bike pod Kriváňom

Nenáročná cyklotrasa krásnou Kôprovou dolinou k najvyššiemu vodopádu v Tatrách.

Kôprová dolina patrí jednoznačne k jednej z najkrajších cyklotrás v našich veľhorách. Nachádza sa na rozhraní Vysokých a Západných Tatier. Vďaka nenáročnému povrchu, ktorý tvorí asfaltová cesta, je dolina prístupná aj pre rodiny s deťmi. Je na vás, či zvolíte klasické bicykle alebo stále populárnejšie elektrobicykle. Preskúmajte jej krásy spolu s nami! Nemáte bicykel? Nevadí! Požičovňa e-bikov (aj klasických horských bicyklov) sa nachádza len pár metrov od centrálneho parkoviska Podbanské- presnejšie na parkovisku hotela Permon. Tu si ho viete jednoducho a rýchlo prenajať na čas, ktorý potrebujete (spolu s prilbou). V prázdninovom období odporúčame vopred telefonickú rezerváciu.

Vzdialenosť: spolu 16 km

Prevýšenie: 385m

Najvyšší bod: Kmeťov vodopád, 1265 m n.m.

Najnižší bod: Podbanské- centrálne parkovisko, 930 m n. m.

Trasa: Podbanské – horáreň Tichá – rázcestie pod Grúnikom – Kôprová dolina – Kmeťov vodopád a rovnakou trasou naspäť k parkovisku

Popis obrázka

Centrálne parkovisko Podbanské

Na východiskový bod našej cesty, centrálne parkovisko Podbanské sa môžeme dostať týmito dvomi spôsobmi: pohodlne sa odvezieme autom alebo sa vopred zahrejeme nenáročnou 10-minutovou prechádzkou priamo z rezortu pri jazere Podbanské (pešo približne 850m). Tu nasadáme na bicykle a vyrážame za novým dobrodružstvom. Hneď na úvod cyklovýletu nás víta krásna príroda uprostred lesa, prejdeme cez drevený most ponad divokú rieku Belá. Prechádzame ďalej krátkou lesnou cestou na spevnenú asfaltovú cestu, ktorej sa budeme držať po celý čas.

 

Nádherné výhľady na tatranskú ikonu- vrch Kriváň

Už po pár metroch cesty sa nám naskytnú nádherné výhľady na ikonický vrch Kriváň, ktorý nás sprevádza až ku horárni, kde sa cesta rozdeľuje. Volíme cestu vpravo, obchádzame rampu a čaká na nás slušné stúpanie, ktoré však netrvá dlho. Míňame turistický prístrešok pod Grúnikom, vydýchneme si po miernom stúpaní, pretože máme ťažšie úseky už za sebou. Počujeme zurčať Kôprovský potok popri ceste a oddychovo šliapeme do pedálov.  Prechádzame drevenými mostíkmi a kocháme sa stále krásnymi výhľadmi na okolitý les alebo hory, tvar Kriváňu sa nám stále mení pribúdajúcimi kilometrami. Asfaltka končí a posledných necelých 200 metrov prejdeme po nespevnenej lesnej ceste, až ku turistickej značke- Kmeťov vodopád. Tu si odložíme bicykle pretože nám značka ukazuje šípku vpravo, po ktorej pokračujeme pešo ešte 3 minúty.

Sme v cieli!

Kmeťov vodopád je so svojimi 80 metrami najvyšším vodopádom na Slovensku. Kochať sa na neho môžeme z dreveného mostíku alebo pokračujeme ďalej po vyznačenom chodníku, pár metrov strmo hore. Dostaneme sa na vyhliadku, približne do polovice výšky vodopádu.

 

Do dobití energie a občerstvení sa vraciame rovnakou trasou naspäť na centrálne parkovisko.

Popis obrázka